I etap łagodzenia obostrzeń

Zdjęcie Premiera RP _ Mateusza MorawieckiegoOd 20 kwietnia rozpocznie się stopniowe łagodzenie wprowadzonych obostrzeń związanych z walką z koronawirusem - poinformował podczas czwartkowej (16.04.) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zostaną otwarte lasy i parki. W sklepach wzrośnie liczba klientów obsługiwanych jednocześnie, więcej osób będzie mogło przebywać także w kościele. Rolnicy zostaną zwolnieni z obowiązku zakrywania twarzy. Ponadto z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13. roku życia. To pierwszy etap znoszenia obowiązujących ograniczeń.

Premier zapowiedział, że wprowadzone ograniczenia będą znoszone w czterech etapach. Decyzja o przejściu do kolejnych etapów zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków takich jak: analiza przyrostu zachorowań, wydajność służby zdrowia oraz realizacja wytycznych sanitarnych.

Pewne poluzowania, które będą obowiązywać od poniedziałku, możliwość pójścia do lasu czy parku, dają nam pewien oddech, ale używajmy ich z rozsądkiem. To nie zachęta do przebywania na tych przestrzeniach – apelował w trakcie konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W dalszym ciągu podstawą tzw. nowej normalności są:

 • 2 metry odstępu w przestrzeni publicznej,
 • zakrywanie nosa i ust,
 • zasady sanitarne w miejscach gromadzenia się ludzi,
 • kwarantanna i izolacja,
 • zdalna praca i edukacja.

Infolinia dla Seniorów

telefpon

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną wojewoda małopolski Piotr Ćwik uruchomił specjalną infolinię dla Seniorów – z myślą o tych, którzy potrzebują pomocy w tych trudnych chwilach. Dzwoniąc na infolinię, osoby starsze mogą uzyskać rzetelne informacje, zalecenia i wskazówki, jak odnaleźć się w obecnej sytuacji.

Numer telefonu 12 392 11 10 działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–17.00.

Ważny komunikat!

W związku z decyzją Pana Premiera Mateusza Morawieckiego wszystkie placówki oświatowe na terenie Polski od jutra tj. 12.03.2020 zostają zamknięte na dwa tygodnie. W dniach 12-13 marzec będą jeszcze pełnione dyżury, aby umożliwić rodzicom organizację opieki nad dziećmi.

W związku z tym odwołano także wszystkie zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektów:

 • „Pływać każdy może(...)"
 • „Lepszy start w przyszłość(...)"

Premier apelował do obywateli o odpowiedzialność za siebie i swoją rodzinę. Podkreślał, że obecnie najlepszą metodą walki z rozprzestrzenianiem się koronawiruse jest "odosobnienie, izolacja, kwarantanna, zakaz dużych skupisk ludzkich, zakaz spotykania się na bardzo dużych imprezach czy spotkaniach towarzyskich".

Od czwartku (12 marca br.) zostaje zawieszona także działalność instytucji kultury: teatrów, kin, muzeów.

Apelujemy o zachowanie spokoju i stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

W naszej Gminie nie stwierdzono do tej pory żadnego przypadku zachorowania, nie ma także żadnego przypadku podejrzenia o zakażeniu .

O wszelkich podejmowanych działaniach będziemy informować na bieżąco.

Plakaty do pobrania:

 

Koronawirus - informacje

»» Informacja dla osób powracających z Chin, z północnych Włoch, Korei Południowej.

»» Informacja GIS dla osób powracających z północnych Włoch

Napis z numerem telefonu - Telefoniczna Informacja Pacjenta – 800-190-590

Telefoniczna Informacja Pacjenta – 800-190-590 – tu przez całą dobę uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Pod numerem bezpłatnej i całodobowej Telefonicznej Informacji Pacjenta uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Konsultanci poinformują Cię:

 • czym jest koronawirus
 • jak się zabezpieczyć przed koronawirusem
 • co zrobić, gdy wracasz z kraju, w którym zdarzyły się przypadki zakażenia koronawirusem i masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia
 • gdzie znajdziesz najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala oraz dowiesz się jak się z nimi skontaktować
 • gdy będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości związane z postępowaniem w sytuacji podejrzenia zakażania koronawirusem.

Połączenie z Telefoniczną Informacją Pacjenta jest bezpłatne, a z konsultantami porozmawiasz przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Jeśli wolisz napisać maila zapraszamy do kontaktu przez stronę:

Zadaj pytanie TIP

Jeśli chcesz skorzystać z czatu zapraszamy do kontaktu przez stronę: 

Czat z konsultantem TIP

Jeśli posługujesz się językiem migowym zapraszamy do kontaktu w dni robocze od 8 do 16 przez:

Komunikator video z udziałem tłumacza języka migowego