Gminne Dożynki - Łękawica 2009

W słoneczną i bardzo pogodną niedzielę 20 września 2009 r. odbyły się dożynkowe uroczystości w Gminie Stryszów.  Staropolskie podziękowanie za urodzaj i plony, zgodnie z lokalną tradycją,  organizowane jest co roku w innym sołectwie. W tym roku honor gospodarzy dożynek przypadł  mieszkańcom Łękawicy.

 


Gminne Dożynki - fotorelacja cz.1 i cz.2

 


Po odprawionej w łękawickim kościele uroczystej Mszy Świętej, którą koncelebrował  proboszcz parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach ks. prałat Tadeusz Kasperek , uczestnicy dożynek w barwnym korowodzie poprzedzanym przez konnych jeźdźców i kawalkadę furmanek udali się na miejsce plenerowej zabawy.  Na boisku przy Szkole Podstawowej w Łękawicy obecni byli przedstawiciele całej wspólnoty gminnej.  Na ustawionych przy estradzie stołach zaprezentowano wieńce dożynkowe, przygotowane przez koła gospodyń wiejskich lub rady sołeckie. Konkurs na najpiękniejszy wieniec jest jednym z głównych punktów dożynkowych obchodów i wywołuje zawsze wiele emocji.  Jak co roku niezwykle trudno było komisji konkursowej wskazać ten jeden wyjątkowy, gdyż wieńce są zawsze wykonane z pietyzmem i pomysłowością.  W tym roku laur za najpiękniej wykonany wieniec przypadł sołectwu w Stroniu, a szczególności paniom z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich ”Chulajbuda”.


Na wstępie obchodów „Święta Plonów” na boisku SP w Łękawicy para starostów tegorocznych dożynek: pani Kazimiera Zabiegło oraz pan Stanisław Ceremuga, wręczyli świeżo wypieczony bochen chleba gospodarzowi dożynek – wójtowi Janowi  Wacławskiemu. Kawałki skrojonego chleba powędrowały następnie do wszystkich uczestników uroczystości. Witając zgromadzonych gości wójt Jan Wacławski podsumował miniony rok dziękując wszystkim mieszkańcom za ich trud i przedsiębiorczość, która wzmacnia rozwój Gminy Stryszów na każdym, nie tylko rolniczym obszarze.  Nieodzownym elementem stryszowskich dożynek jest zawsze Turniej Sołectw, w którym w szranki tradycyjnych wiejskich konkurencji stają sołtysi oraz lokalni liderzy ze swymi drużynami. Turniej jak zwykle wzbudził burze śmiechu i owacji, gdyż publiczność mogła podziwiać swoich przedstawicieli w karkołomnych wyścigach i konkurencjach wymagających zręczności, siły  i refleksu. Największą energią i zaangażowaniem wykazała się w tym roku turniejowa drużyna sołtysa Andrzeja Bąka reprezentująca sołectwo Stryszów.  Rytm i werwę dożynkowym uroczystościom zapewniły występy  Orkiestry Dętej z Łękawicy oraz Orkiestry Dętej ze Stryszowa. Mieszkańcy w przerwach między konkurencjami spożywali staropolski bigos przy dźwiękach znanych przebojów wykonywanych przez zespół wokalny „Violino” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury. Ponieważ pogoda wyjątkowo sprzyjała, po uroczystym wręczeniu pucharu zwycięzcom Turnieju Sołectw, rozpoczął się taneczny festyn wieńczący tegoroczne dożynkowe świętowanie.