Dożynki Gminne w Stryszowie - 07.09.2008r.

Mieszkańcy gminy Stryszów podziękowali Bogu za udane zbiory. W tym roku uroczystość zorganizowano w kościele parafialnym pw. św. Jana Kantego w Stryszowie oraz na stadionie LKS "Chełm" Stryszów.
Najpierw uczestnicy dożynek podążyli furmankami pod urząd gminy, gdzie uformowano barwny korowód pojazdów skąd pojechano do kościoła parafialnego w Stryszowie. Po nabożeństwie koncelebrowanym przez proboszcza parfii w Stryszowie ks. Zbigniewa Kaleciaka, ks. Ryszarda Pływacza oraz ks. Andrzeja Lichosyta przemaszerowano na stadion LKS Chełm w takt bębnów orkiestry strażackiej z OSP w Łękawicy. Na stadionie, Jan Wacławski, wójt gminy w asyście starosty i starościny imprezy: Andrzeja Gębali i Barbary Wójcik, pokroił bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. A następnie pokarmem tym, zgodnie z tradycją, częstowano wszystkich uczestników święta.
Po przemówieniach wojta gminy oraz gospodarza imprezy sołtysa Stryszowa Andrzeja Bąka rozegrano tradycyjny Turniej Sołectw, który poprowadził Mieczysław Stanowski oraz panie z Gminnego Ośrodka Kultury. Reprezentanci wsi zmagali się w nietuzinkowych konkurencjach, takich jak np.: rzut bali sprasowanej słomy, slalom ze związanymi nogami. Zawody wygrało sołectwo Stronie pod wodzą sołtysa Stanisława Pindla, przed Łękawicą i Dąbrówką. Czwarte miejsce zajęła Leśnica, a piąte Stryszów. Najlepsza drużyna otrzymała od wójta pamiątkowy puchar.
Ważnym elementem imprezy był wybór najpiękniejszego wieńca. Zdecydowano, że najlepsze jest dzieło gospodyń ze Stronia; a przedstawiające kielich mszalny z hostią.
Uroczystości uświetniły występy lokalnych zespołów Violino i Omyłka, a zakończył festyn, na którym przygrywał Gonek Band.