Dzień Komisji Edukacji Narodowej w Gimnazjum w Zakrzowie


Zakrzowskie Gimnazjum uczciło Dzień Komisji Edukacji Narodowej

(…) Bo nasza szkoła nie byle jaka:

W całej Polsce jest jedna taka! Jedni mają chęci szczere, inni do nauki głowę. Ci – „urodzeni w niedzielę”, charaktery brylantowe! A stopnie niejednakowe…

Sala lekcyjna. Cisza, słychać jedynie deszcz i wiatr. Z dzbankiem w ręce wchodzi Baba w kolorowym stroju ludowym – Martyna Gonek (2b), rozglądając się niepewnie dookoła. Za nią Dziad – Robert Kania (2a), Dziad II – Dawid Sermak (2a), Dziad III – Filip Targosz (2a). Każdy z kosturem w ręku. Wszyscy niosą coś ze sobą - to jabłka, to dynie, to chleb… Stawiają dary na stoliku przykrytym ciemnym płótnem, zapalają świece.

W końcu przybywa Guślarz (Belfer, człowiek stateczny) – Filip Gnojek (2a) przewodniczący obrzędowi.

„Zamknijcie drzwi od tej Sali...” tymi słowami odcina przestrzeń Sali od reszty świata. Tak rozpoczyna się podróż w poszukiwaniu  obcowania z … Duszeczkami Uczniów, które płoną ze wstydu, bo mają pałę z klasóweczki i płaczą rzewnie, że testu nie zdadzą pewnie.

Pojawiające się po kolei duchy uczniów opowiadają zebranym swe szkolne losy, przynoszą  „nauki”, proszą Babę i Dziadów o pomoc, po czym odchodzą. Pojawia się uczennica niepokorna – Emilia Goryl (2a), która śpiewa piosenkę Kaliny Jędrusik „Utwierdź mnie” z Kabaretu Starszych Panów: „Już nie wiem, jak mam do ciebie mówić,/Żebyś zrozumiał mnie…”.

Premiera „Śpiewogry dziadowskiej” odbyła się 13 października 2016 roku na Naszej Gimnazjalnej Scenie w Gimnazjum im. rtm. Witolda Pileckiego w Zakrzowie i wzbudziła duże zainteresowanie widzów, z których wielu po raz pierwszy zetknęło się z trawestacją II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza, wykorzystującą także parafrazę tekstów z telewizyjnego kabaretu Olgi Lipińskiej oraz innych popularnych utworów, np. „Balladę o żołnierskich butach” Bułata Okudżawy.

Pewną trudnością było opracowanie akompaniamentu „ze słuchu”,  ale uczniowie wielu talentów: Karolina Bąk (2b) oraz Michał Studnicki (3b), mimo że nie mieli nut większości parafrazowanych piosenek, to i tak poradzili sobie z tym wyzwaniem nieźle… Michał wykonał ponadto żartobliwą wersję piosenki „Gdybym był bogaty” z musicalu „Skrzypek na dachu”. Na skrzypcach zagrała ten utwór Julia Leśniak (1a), która siódmy rok uczęszcza do szkoły muzycznej.

W „Śpiewogrze dziadowskiej” dla nauczycieli wystąpili również: Iza Talapka, Wiola Sermak, Kinga Kawa, Wiktoria Śpiewla, która zaśpiewała „Tango”, Zuzanna Łazorko, Kamil Karbowiak, Julia Krynicka, Ania Radwan, Paulina Pitoń, Monika Oleksy, Iza Leńczowska, Barbara Bąk, Natalia Malina, Natalia Chmielarz, Klaudia Radomska, Maria Warchał.

Przygotowanie akademii: Renata Szafraniec, Izabella Czaicka-Mrowiec, Renata Płachta. (RS)

 

 (…) Bo nasza szkoła nie byle jaka:

W całej Polsce jest jedna taka! Jedni mają chęci szczere, inni do nauki głowę. Ci – „urodzeni w niedzielę”, charaktery brylantowe! A stopnie niejednakowe…

Sala lekcyjna. Cisza, słychać jedynie deszcz i wiatr. Z dzbankiem w ręce wchodzi Baba w kolorowym stroju ludowym – Martyna Gonek (2b), rozglądając się niepewnie dookoła. Za nią Dziad – Robert Kania (2a), Dziad II – Dawid Sermak (2a), Dziad III – Filip Targosz (2a). Każdy z kosturem w ręku. Wszyscy niosą coś ze sobą - to jabłka, to dynie, to chleb… Stawiają dary na stoliku przykrytym ciemnym płótnem, zapalają świece.

W końcu przybywa Guślarz (Belfer, człowiek stateczny) – Filip Gnojek (2a) przewodniczący obrzędowi.

„Zamknijcie drzwi od tej Sali...” tymi słowami odcina przestrzeń Sali od reszty świata. Tak rozpoczyna się podróż w poszukiwaniu  obcowania z … Duszeczkami Uczniów, które płoną ze wstydu, bo mają pałę z klasóweczki i płaczą rzewnie, że testu nie zdadzą pewnie.

Pojawiające się po kolei duchy uczniów opowiadają zebranym swe szkolne losy, przynoszą  „nauki”, proszą Babę i Dziadów o pomoc, po czym odchodzą. Pojawia się uczennica niepokorna – Emilia Goryl (2a), która śpiewa piosenkę Kaliny Jędrusik „Utwierdź mnie” z Kabaretu Starszych Panów: „Już nie wiem, jak mam do ciebie mówić,/Żebyś zrozumiał mnie…”.

Premiera „Śpiewogry dziadowskiej” odbyła się 13 października 2016 roku na Naszej Gimnazjalnej Scenie w Gimnazjum im. rtm. Witolda Pileckiego w Zakrzowie i wzbudziła duże zainteresowanie widzów, z których wielu po raz pierwszy zetknęło się z trawestacją II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza, wykorzystującą także parafrazę tekstów z telewizyjnego kabaretu Olgi Lipińskiej oraz innych popularnych utworów, np. „Balladę o żołnierskich butach” Bułata Okudżawy.

Pewną trudnością było opracowanie akompaniamentu „ze słuchu”,  ale uczniowie wielu talentów: Karolina Bąk (2b) oraz Michał Studnicki (3b), mimo że nie mieli nut większości parafrazowanych piosenek, to i tak poradzili sobie z tym wyzwaniem nieźle… Michał wykonał ponadto żartobliwą wersję piosenki „Gdybym był bogaty” z musicalu „Skrzypek na dachu”. Na skrzypcach zagrała ten utwór Julia Leśniak (1a), która siódmy rok uczęszcza do szkoły muzycznej.

W „Śpiewogrze dziadowskiej” dla nauczycieli wystąpili również: Iza Talapka, Wiola Sermak, Kinga Kawa, Wiktoria Śpiewla, która zaśpiewała „Tango”, Zuzanna Łazorko, Kamil Karbowiak, Julia Krynicka, Ania Radwan, Paulina Pitoń, Monika Oleksy, Iza Leńczowska, Barbara Bąk, Natalia Malina, Natalia Chmielarz, Klaudia Radomska, Maria Warchał.

Przygotowanie akademii: Renata Szafraniec, Izabella Czaicka-Mrowiec, Renata Płachta. (RS)