Wernisaż wystawy "Zygmunt Piekacz – Poezja rzeźby"

W stryszowskim dworze - muzeum, będącym Oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu,  można tej jesieni podziwiać dzieła znanego zakopiańskiego artysty Zygmunta Piekacza

Kolejną wystawę przybliżającą nowoczesną sztukę plastyczną najwyższej próby zorganizowali: wójt Jan Wacławski oraz kustosz muzeum Justyna Żarnowska. Rzeźby Zygmunta Piekacza to dzieła niewielkich rozmiarów, niezwykle dopracowane w szczegółach i pełne ekspresji - są jakby zatrzymanym na moment opowiadaniem, utrwalonym w bryle wierszem – stąd tytuł wystawy „Poezja Rzeźby”. Artystyczną inspiracją dla twórcy była m.in. liryka Marii Pawlikowski-Jasnorzewskiej i Zbigniewa Herberta. W efekcie połączenia plastyki i literatury powstały cykle rzeźb stworzonych by je „odczytać”. Goście wernisażu, zorganizowanego  w Stryszowie 24 września 2016 r. – podkreślali niepowtarzalną i szczególną aurę jaką małe arcydzieła z czarnego dębu uzyskały w klimatycznym  wnętrzu XVI-wiecznego dworku. Wernisaż wystawy wzbogacony był również o wyjątkową muzyczną gratkę dla miłośników poezji - na dworskim dziedzińcu zagrała legendarna grupa „Bez Jacka”. Charakterystyczne brzmienie zespołu to tembr wokalisty Zbyszka Stefańskiego z towarzyszeniem  fletu i gitary dwunastostrunowej połączone z tekstami klasyków polskiej liryki.  

Zygmunt Piekacz ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, ucząc się m.in. u Antoniego Kenara, Tadeusza Brzozowskiego i Władysława Hasiora. Po uzyskaniu dyplomu Akademii Sztuk Pięknych powrócił do zakopiańskiego Liceum, noszącego już wtedy imię Kenara i rozpoczął tam pracę pedagogiczną, wykonywaną nieprzerwanie przez 36 lat. Artysta brał udział w wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. w Anglii, USA, Niemczech, Francji, Norwegii, Słowacji, Włoszech, Syrii i Egipcie. Zmarł tragicznie 10 grudnia 2015 r. Gościem stryszowskiego wernisażu była córka artysty Lucyna Omieczyńska oraz jego uczeń rzeźbiarz Piotr Bies.
Wójt Jan Wacławski dziękując za przybycie wszystkim gościom podkreślił, że Zygmunt Piekacz kształcił się i zrealizował swoją pracę dyplomową pod kierunkiem prof. Wandy Ślędzińskiej – dziekana Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, która była wieloletnią mieszkanką Stryszowa. Ekspozycja prac prezentowanych do 15 grudnia 2016 roku w stryszowskim muzeum ma służyć również przypomnieniu jej wielkiego dorobku artystycznego i pedagogicznego.