Dożynki Gminne - Stryszów 2015

 

Gospodarzami tegorocznych Gminnych Dożynek była wspólnota sołectwa Stryszów, a miejscem imprezy teren LKS „Chełm”. Organizatorem święta plonów był tradycyjnie Gminny Ośrodek Kultury w Stryszowie wraz z Wójtem Gminy. W przygotowanie dożynkowej biesiady zaangażowało się wielu stryszowian, na czele z sołtysem Andrzejem Bąkiem, Radą Sołecką oraz paniami z Koła Gospodyń Wiejskich.

Barwny korowód zaprzęgów konnych i  mechanicznych wyruszył w słoneczne popołudnie 13 września 2015 r. spod gminy do pobliskiego kościoła parafialnego pw. św. Jana Kantego. Mszę Świętą, dziękczynną koncelebrował proboszcz stryszowskiej parafii, ks. Andrzej Saternus oraz wikariusze: ks. Marcin Sędzik i ks. Wojciech Wasztyl. Po przemarszu na plac przy LKS „Chełm” sołtys Andrzej Bąk powitał wszystkich zgromadzonych, po czym starostowie Halina Bąk i Andrzej Gębala wręczyli bochen chleba Wójtowi, który tradycyjnie podzielił go i wręczył wszystkim gościom. Oprócz świeżego, wspaniale wypieczonego chleba na stołach było mnóstwo ciast, kanapek, wyśmienitego smalcu, pachniał pyszny bigos i po prostu widać było, że staropolskie „czym chata bogata, tym rada” jest w Stryszowie w praktyce stosowane. Organizacja i wystawność poczęstunku zrobiły imponujące wrażenie.
Tradycją święta plonów jest Turniej Sołectw z licznymi konkurencjami sportowo- rekreacyjnymi. W tym roku wybrani przedstawiciele wiosek zmagali się w konkurencjach m.in.: bieg w gumowcach, bieg z jajem, rzut balem. Na okrasę imprezy można było podziwiać kunszt artystyczny gminnych zespołów: Orkiestry Dętej Stryszów, Strażackiej Orkiestry Dętej Łękawica oraz Małych Stronian. Konferansjerkę prowadził z humorem, w profesjonalny sposób radny gminy Mieczysław Stanowski.

Zwycięzcą Turnieju Sołectw został Stryszów, zdobywając piękny Puchar Wójta. Komisja Konkursowa oceniła najwyżej wieniec dożynkowy również zrobiony przez Koło Gospodyń Wiejskich w Stryszowie. Po wręczenie nagród goście dożynek jeszcze długo bawili się przy dźwiękach muzyki w rytm popularnych przebojów.