Wspólnie Przeciw Białaczce - LKS "Chełm" Stryszów 30.08.2015

30 sierpnia w trakcie trwania pikniku „Pożegnanie Lata 2015” w budynku klubowym LKS „Chełm” Stryszów przeprowadzona zostanie rejestracja potencjalnych Dawców Szpiku. Rejestracja trwać będzie w godzinach od 12:00 do 18:00. Akcja organizowana jest przez Fundację DKMS Polska oraz wolontariuszy z gminy Stryszów. Koordynatorem akcji jest radny gminy Stryszów Krzysztof Adamczyk. Patronat honorowy nad akcją objął wójt Gminy Stryszów Jan Wacławski.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Z każdym nowym zarejestrowanym potencjalnym Dawcą wzrasta szansa na pokonanie raka krwi. Jeśli dziś przyłączysz się do walki z rakiem krwi, jutro może okazać się, że to właśnie Ty możesz uratować komuś życie.

Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi, może zostać Dawcą. W celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy pobrać do przebadania wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Faktycznym Dawcą zostaniesz, gdy okaże się że posiadasz takie same cech zgodności tkankowej, jak Pacjent cierpiący na raka krwi. Wtedy niezbędne będą dodatkowe badania.

Pacjent chorujący na raka krwi dostaje szansę na nowe życie, kiedy dochodzi do przeszczepu komórek macierzystych pobranych od niespokrewnionego, zgodnego genetycznie Dawcy.
Istnieją dwie metody pobrania komórek macierzystych:

1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – stosowane w ok 80 % przypadków
- Przed pobraniem przez 5 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka np. w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne.
- Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania krew Dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę.
- Metoda ta nie wymaga hospitalizacji i jest stosowana w 80% przypadków.

2. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej:
- Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni.
- Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy.
- Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych  uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji lekarza prowadzącego. W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje Dawcy.