W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II - "Caritas" Zakrzów 18.10.2014

W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II           

Między niebem a ziemią, u stóp Świętego Onufrego – patrona Gminy Stryszów, przy ołtarzu dwóch papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, w kaplicy Podwyższenia Krzyża Świętego Ośrodka Caritas w Zakrzowie, odbył się 16 października 2014r. niezwykły spektakl poetycko – muzyczny.

 

Bardzo licznie zgromadzeni koneserzy kultury odbyli wraz z artystami sentymentalną, refleksyjną podróż z papieżem Janem Pawłem II – świętym z Małopolski, od wczesnego dzieciństwa, śmierci mamy, powołania kapłańskiego, watykańskiego konklawe i wyboru na papieża, strzałów na placu Świętego Piotra, oddanych przez tureckiego zamachowca Ali Agcę, beatyfikacji i kanonizacji, po drodze świętości największego z Polaków. Spektakl wyreżyserowany przez ikonę polskiego teatru, filmu – aktora Jana Nowickiego z udziałem grupy De Profundis, z oryginalną muzyką legendy polskiego jazzu i kulturowego LABORATORIUM – Marka Stryszowskiego; kompozytora, pianisty ( syntezatory) Cezarego Chmiela i trębacza Tomasza Kudyka. Wydarzenie tworzą wiesze i teksty Jana Pawła II, księdza Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza i nieśmiertelne Mury – hymn Solidarności oraz Barki. Wszystko, to dzieje się w czasie duchowej obecności przybywającego z zaświatów Księdza Twardowskiego (Jan Nowicki) na ziemię, pochylającego się na działaniami i czynami Papieża – Polaka. Spektakl – widowisko, to integralnie przenikające się elementy muzyki, poezji, literatury faktu.

              Przyjechałem z Krakowa i jestem niezwykle wzruszony i zaskoczony faktem, że wydarzenia tej rangi odbywają się na prowincji. Jest to taki mój hołd dla papieża – Polaka, Świętego z Małopolski. Chętnie będę uczestniczył w kolejnych – powiedział Marian Pelc.

              Wszyscy artyści chętnie przyjeżdżają do malowniczej, klimatycznej gminy. Gdzie kontakt z widzami jest duchowy, gdzie wiedzą, że zostaną godnie przyjęci przez organizatora koncertu Jana Wacławskiego, kierowniczkę GOK Małgorzatę Kowalską i dyrektora Ośrodka Caritas.

Liryczny wieczór poświęcony Ojcu Świętemu odbył się w dzień szczególny - 16 października 2014 r. - w XXXVI rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.