Zasłużeni dla Gminy Stryszów otrzymali statuetki św. Onufrego


Zgodnie z corocznym zwyczajem - podczas uroczystej sesji Rady Gminy w Stryszowie, zorganizowanej  28 grudnia 2017 r. -  uhonorowano troje wybitnych obywateli naszej Wspólnoty. Tytuł  „Zasłużony dla Gminy Stryszów” nadano: Marii Studnickiej, Janowi Gębali oraz Tadeuszowi Szkutowi. Laureatom wręczono statuetkę św. Onufrego, którą samorząd stryszowski przyznaje za wieloletnie działanie na rzecz pomyślności i rozwoju Ziemi Stryszowskiej. Jednocześnie mianem „Dobrodzieja Gminy Stryszów” został uhonorowany Tomasz Kasprzyk, prezes Kamieniołomu „Barwałd” - strategiczny sponsor szeregu gminnych imprez plenerowych. Sympatycznym akcentem uroczystego spotkania było również podziękowanie ze strony prezesa Klubu Sportowego Aquila. Trener kadry narodowej i animator sportów rowerowych Andrzej Kramarczyk  przekazał wójtowi Janowi Wacławskiemu klubową koszulkę Mistrza Polski, w dowód wdzięczności za wspieranie rozwoju młodych zawodników z terenu gminy oraz wspólną organizację prestiżowych imprez kolarskich.

Czytaj więcej...

Serdecznie zapraszam na Święto Ogrodów do Dworu w Stryszowie - 11 czerwca (niedziela) 2017

„Święto Ogrodów” - corocznie organizuje Zamek Królewski na Wawelu, którego filią jest Dwór w Stryszowie i Zamek w Pieskowej Skale. W tych trzech urokliwych miejscach 11 czerwca odbędą się rekreacyjne spotkania z naturą i sztuką. Jest to klimatyczna impreza wykorzystująca urok dworskich ogrodów
i parków. Dwór w Stryszowie został ponownie opanowany przez Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy, który przygotował na ten dzień intrygujący spektakl plenerowy. Ideą Święta Ogrodów jest integracja i relaks na wysokim poziomie – będą gry i zabawy oraz muzyka i poczęstunek. Zapraszamy

Zawody drużyn OSP z gmin: Lanckorona, Mucharz, Stryszów - Stronie 2017


Na obiekcie sportowym LKS „Żarek” Stronie przeprowadzono 03.06.2017 r. zawody sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z gmin: Lanckorona, Mucharz, Stryszów, w których wzięło udział 21 drużyn. Zawody zostały rozegrane w następujących konkurencjach:
1/ grupa MDP dziewcząt i chłopców 10-16 lat – bieg sztafetowy i rozwinięcie bojowe,
2/ grupa MDP dziewczęta i chłopcy 16-18 lat – sztafeta pożarnicza i ćwiczenia bojowe
3/ grupa A mężczyzn - sztafeta pożarnicza i ćwiczenia bojowe

Czytaj więcej...

Wernisaż wystawy rzeźb prof. Wandy Ślędzińskiej i Jej uczniów - sobota 27.05.2017

Zapraszamy 27 maja 2017 roku  o godz. 17.00 na wernisaż wystawy rzeźb prof. Wandy Ślędzińskiej i Jej uczniów - prezentowanej w Muzeum Dwór w Stryszowie. Wernisaż uświetni recital „Muzyczna Bombonierka” - krakowskiej wokalistki  Basi Stępniak-Wilk  (najbardziej znanej z przeboju zaśpiewanego razem z Grzegorzem Turnauem) - wraz z nią wystąpią: Jarosław Hanik – fortepian, Dominik Wywrocki – kontrabas. 

Czytaj więcej...

Zwycięstwo w LIDZE MISTRZÓW BRD 2017


Stronie Mistrzem, a Zakrzów Vice-Mistrzem całej LIGI MISTRZÓW BRD 2017 !
22 lutego w Czarnej zakończono tegoroczną Jubileuszową X Edycję Ligi Mistrzów BRD – czyli trójetapową rywalizację najlepszych drużyn polskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Czytaj więcej...

Stypendia dla młodych mistrzów


Podobnie jak w zeszłym roku, Wójt Gminy Stryszów postanowił uhonorować i wesprzeć czworo wybitnie uzdolnionych młodych zawodników, którzy  odnoszą znaczące sukcesy sportowe na forum ogólnopolskim i międzynarodowym. Stypendium od stycznia do grudnia 2017 otrzymają: Faustyna Wołek -  aktualna Mistrzyni Polski juniorek w kategorii BMX;  Bartłomiej Klimowski -  Wicemistrz Lotos Cup 2016 w skokach narciarskich i w kombinacji norweskiej; Radek Wróbel – Wicemistrz Polski 2016 w konkurencji BMX; Mateusz Oleksy – drużynowy Wicemistrz Polski Juniorów Młodszych w piłce nożnej.

Czytaj więcej...

Stryszowskie Przedstawienie Dla Babci i Dziadka

Stryszów na cześć seniorów

18 stycznia w Szkole Podstawowej w Stryszowie odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły. Całość uroczystości przygotowały wychowawczynie: Beata Sadzikowska, Jolanta Pająk oraz Jadwiga Lasek. Seniorzy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. W dalszej części uroczystości mili goście zostali podjęci przygotowanym przez mamy słodkim poczęstunkiem. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak babć i dziadków!

Czytaj więcej...

Z wdzięcznością i uznaniem – Św. Onufry dla Zasłużonych

Podczas uroczystej sesji, którą zorganizowano 21 grudnia 2016 r. w Ośrodku Caritas w Zakrzowie - Wójt oraz Rada Gminy nadała tytuły „Zasłużony dla Gminy Stryszów” Jadwidze Wietrznej oraz Marianowi Wieczorkowi. Jednocześnie sympatycznym mianem „Dobrodziej Gminy Stryszów” Jan Wacławski postanowił wyróżnić Krakowski Bank Spółdzielczy, który wspiera sukcesywnie liczne gminne inicjatywy na niwie kultury i sztuki. Statuetkę "Dobrodzieja”  wręczono dyrektorowi wadowickiej placówki KBS Przemysławowi Pawlikowi,

Czytaj więcej...

- "Teatr Młodych" zaprasza na Jasełka "Venite, Adoremus!" Spektakle: w Trzech Króli i 8 stycznia 2017

Misterium ludowe pt. „VENITE, ADOREMUS!” oznacza „Przyjdźcie, aby czcić!”. To już kolejne przedstawienie, jakie w tym roku ma zaszczyt zaprezentować Teatr Młodych. W jego realizację reżyser Mirosław Płonka zaangażował 30 młodych duchem i ciałem aktorów. Spektakl został oparty na „szopkach wesołych ludu” z XIX wieku z Kalwarii Zebrzydowskiej i okolic oraz fragmentach „Pastorałki” Leona Schillera, zespolonych autorskimi pomysłami reżysera. Całość dopełnia kolędowanie w szerokim gronie.

Czytaj więcej...

Świąteczny kiermasz w Stryszowie

W Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Stryszowie zorganizowano pod koniec listopada kiermasz ozdób związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Wykonali je uczniowie w czasie warsztatów prowadzonych przez rodziców. Na stołach można było podziwiać m.in. piękne bombki ozdobione różnymi materiałami, oryginalne stroiki i kartki pocztowe. Efekt pracy uczniów wzbudził wielkie zainteresowanie i podziw rodziców, którzy bardzo szybko nabyli wyjątkowe „dzieła sztuki”. 

Czytaj więcej...

Warsztaty "Z daleka od nałogów - zainteresuj się astronomią"

Dziecięcej wyobraźni trudno ogarnąć rozmiary Wszechświata. Trudno przekonać dziecko, że niebo nie ma granic. W dniu 30 listopada 2016 r. część tego nieograniczonego nieba wraz z jego tajemnicami uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła Ii w Stryszowie mogli odkrywać w profesjonalnym, mobilnym planetarium Quasar.

Czytaj więcej...

"Teatr Młodych" w stryszowskim dworze - spektakl pt. "R.I.P."


„Teatr Młodych” podbił dwór i poruszył publiczność

Dwór w Stryszowie  przez cztery listopadowe popołudnia  był miejscem niecodziennego eksperymentu artystycznego. Dzięki gościnności  kustosz  Justyny Żarnowskiej, dworskie pomieszczenia „aż po sufit” wypełniła niezwykła aura teatralna. Stryszowski zabytek stał się bowiem wielowymiarową sceną dla spektaklu pt. „R.I.P. - wystawionego przez „Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy”. 

Czytaj więcej...

Piłkarki nożne ze Stronia wicemistrzyniami województwa!

 

Ten dzień piłkarki nożne ze Szkoły Podstawowej w Stroniu zapamiętają na długo. 24 listopada w Nowym Sączu odbył się finał wojewódzki w halowej piłce nożnej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasze dziewczęta jako mistrz powiatu wadowickiego rywalizowały w zawodach rejonowych w Regulicach. Tam spotkały się z mistrzyniami z powiatów: olkuskiego, chrzanowskiego i oświęcimskiego. Zwycięstwo w tym turnieju pozwoliło im awansować do finału wojewódzkiego.

Czytaj więcej...

"Oszczędny dom. Matematyka pomaga oszczędzać"


Innowacyjne warsztaty w EKOCENTRUM ICPPC 

W październikowe dni w EKOCENTRUM ICPPC było tłoczno. Siedem klas szkół podstawowych z Gminy Stryszów wzięło udział w warsztatach "Oszczędny dom. Matematyka pomaga oszczędzać", dofinansowanych przez Fundację mBanku. Patronat nad projektem objął Wójt Gminy Stryszów. Uczniowie zwiedzili wszystkie zakamarki centrum. Sprawdzili jak wyglądają domy z gliny i słomy, ile prądu wyprodukował dach, jak działa świetlik rurowy, kolektor słoneczny, instalacja do pasywnej wymiany ciepła, cieplarnia sferyczna.

Czytaj więcej...

SP Dąbrówka i Partnerstwo Dla Zdrowia - "Śniadanie Daje Moc"

"Śniadanie Daje Moc"

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka  w Dąbrówce bardzo dobrze znają to hasło. Towarzyszy im ono bowiem od dwóch miesięcy, kiedy rozpoczęli działania związane
z programem "Śniadanie Daje Moc" organizowanym przez Partnerstwo Dla Zdrowia w skład, którego wchodzą firmy: Danone, Lubella i Biedronka oraz Instytut Maki i Dziecka.

Czytaj więcej...

Święto Patrona Szkoły w Stroniu - Wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce

Święto Patrona Szkoły w Stroniu
Interesujący i rozbudowany charakter mają tegoroczne obchody Święta Szkoły Podstawowej w Stroniu,  której Tadeusz Kościuszko patronuje już od 46 lat. Insurekcję Kościuszkowską rozpoczęła pamiętna przysięga na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 r. Właśnie tego dnia - 24 marca – społeczność Stronia z pietyzmem upamiętnia  przywódcę pierwszego polskiego powstania. W tym roku pogram jest rozbudowany i atrakcyjny edukacyjnie. Rozpoczął je uroczysty apel, podczas którego uczniowie wykonali historyczne pieśni i przybliżyli koleje losu swego Patrona zapisanego na kartach historii Rzeczpospolitej i Stanów Zjednczonych. Wśród zaproszonych na uroczystość obecni byli: wójt Jan Wacławski, skarbnik Maria Studnicka, przedstawiciele rady rodziców oraz pracownicy Gminnego Zespołu Administracyjnego Szkół. Gościem szczególnym spotkania był Zygmunt Kraus, właściciel jedynego w Polsce Prywatnego Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej, którego celem jest kultywowanie braterstwa broni, łączącego Polaków i Amerykanów od czasów Kościuszki do współczesności. Zygmunt Kraus zgromadził w swoich zbiorach archiwalnych m.in. unikatową dokumentację dotyczącą Tadeusza Kościuszki. Dzięki zaangażowaniu Stanisławy i Mariana Bąków udało się część tej bogatej kolekcji muzealnej przenieść do szkolnych murów strońskiej podstawówki. Ekspozycja - zawierająca obrazy, litografie, medale i autentyczne dokumenty z epoki - przybliża młodemu pokoleniu postać Naczelnika Insurekcji w sposób atrakcyjny, barwny i przemawiający do wyobraźni. Wystawa jest dostępna dla zainteresowanych szkół i mieszkańców do 1 kwietnia 2016 r. w godzinach pracy szkoły.  Serdecznie zapraszamy! 

Czytaj więcej...

"Primus Inter Pares" - Złota 10 Gimnazjum w Zakrzowie

Złota Dziesiątka z „Pileckiego” 
Znamy tegorocznych laureatów konkursu „PRIMUS INTER PARES”. Gimnazjum im. Witolda Pileckiego w Zakrzowie zgodnie ze swą tradycją uhonorowało zwycięzców rywalizacji o najwyższą średnią ocen z wszystkich przedmiotów. „Złota Dziesiątka” przedstawia się w 2016 r.  następująco: Michał Makówka 5,29 - Filip Gnojek 5,29 - Zuzanna Łazorko 5,21 - Bartłomiej Hada 5,14 - Anna Radwan 5,14 - Joanna Kurek 5,13 -  Dominika Prochownik 5,13 –  Anita Łabędź 5,07-  Paulina Pitoń 5,07 –  Joanna Jabłońska 5,07.

Czytaj więcej...

Mistrzostwa Małopolski w Kolarstwie Przełajowym - Stronie 2016


Przełajowe Mistrzostwa Małopolski – Stronie 2016

Pasjonaci jazdy na dwóch kółkach ścigali się w sobotę 27 lutego 2016 r. na stromych stokach góry Kamionka w Stroniu, walcząc w „Mistrzostwach Małopolski w Kolarstwie Przełajowym” oraz w „XVII Ogólnopolskim Wyścigu Przełajowym o Puchar Wójta Gminy Stryszów”.  

Na starcie zawodów stawiło się ponad 100 zawodników, głównie z Małopolski i Śląska.  Pogoda dopisała -  było słonecznie lecz niezbyt ciepło, czyli dokładnie tak jak lubią przełajowcy. Trasa wyścigu wiodła wokół stadionu LKS Żarek oraz polnymi ścieżkami, gdzie często z powodu roztopów koła grzęzły w błocie i wybór odpowiedniej strony drogi decydował o cennych sekundach. Kolarze przełajowi zawsze imponują odpornością na warunki pogodowe i terenowe, a Kamionka jako miejsce ich rywalizacji od lat cieszy się uznaniem wśród trenerów i zawodników. Ze względu na idealne warunki wytyczanych tras, a także dobrą organizację przełajowej imprezy „Kamionka” ma już swoją ugruntowaną tradycję i renomę. Organizatorem zawodów jest: Jan Wacławski wójt Gminy Stryszów oraz Bogdan Radwan prezes LKS Żarek.

ZOBACZ WYNIKI

Czytaj więcej...

VII posiedzenie Forum Subregionalnego Małopolski Zachodniej - Zakrzów 26.10.2016


Członkowie Forum Subregionalnego Małopolski Zachodniej z powiatów wadowickiego, oświęcimskiego, chrzanowskiego i olkuskiego spotkali się 26.10.2016 r. w Zakrzowie na VII posiedzeniu. Obradom przewodniczył Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Obecni byli także Grzegorz Lipiec – członek Zarządu i Jakub Szymański Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Operacyjnymi Urzędu Marszałkowskiego.

Czytaj więcej...

Liga Mistrzów BRD 2016 - Nasze drużyny na podium!


Mistrzowie w świetnej formie

Tradycyjnie okres ferii to czas sprawdzianu naszych „eksportowych drużyn BRD” w Ogólnopolskiej Lidze Mistrzów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Szkoła Podstawowa w Stroniu oraz Gimnazjum w Zakrzowie od lat należą do najlepszych polskich drużyn w tym rowerowym turnieju. Po raz kolejny uczniowie z Gminy Stryszów reprezentowali  województwo małopolskie w zmaganiach ogólnokrajowych.

Czytaj więcej...

"Odblaskowa szkoła" w Stryszowie

Szkoła Podstawowa w Stryszowie zorganizowała 20 października 2016 r. happening: "Nosząc odblaski chcemy czuć się bezpiecznie na drodze" - w ramach akcji "Odblaskowa szkoła", promującej bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły.

Czytaj więcej...

Szkolenie strażaków OSP w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy

Druhowie i kwalifikowani Ratownicy 
W dniach od 15.02.2016 r. do 21.02.2016 r. na terenie Gminy Stryszów odbyło się szkolenie dla strażaków OSP w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. W zajęciach prowadzonych przy udziale lekarza i wykwalifikowanych ratowników medycznych z firmy PRZED KARETKĄ Paweł Mickowski, uczestniczyło  45 strażaków z terenu gminy. Podczas szkolenia teoretycznego i praktycznego druhowie zdobywali wiedzę na temat udzielania pierwsze pomocy osobom będącym w nagłym stanie zagrożenia życia i zdrowia. Szkolenie wraz z egzaminem  końcowym odbyło się w dniu 21.02.2016 r. na obiekcie Ośrodka Wypoczynkowo – Szkoleniowego CARITAS w Zakrzowie. Po zdanym pozytywnie egzaminie praktycznym i teoretycznym uczestnicy szkolenia otrzymali zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskali tytuł ratownika. Dzięki przeprowadzonemu szkoleniu na terenie Gminy Stryszów jest obecnie 45 strażaków OSP posiadających tytuł ratownika - przeszkolonych zgodnie z ustawą z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Całkowity koszt szkolenia medycznego ratowników z gminnych jednostek OSP to  11 950 zł.

Czytaj więcej...

Dobre wieści z OSP Stryszów

Powiatowa Komenda Państwowej Straży Pożarnej przeprowadza na terenie Gminy Stryszów coroczną kontrolę stanu przygotowania do działań ratowniczych. Pozytywnie przeszły już taki sprawdzian jednostki w Stroniu i w Stryszowie, niebawem kontrola obejmie Łękawice i Zakrzów – choć o wyniki można być spokojnym, znając poziom wyposażenia i sprawność wszystkich naszych 4 gminnych jednostek. Kontrola jednostki OSP w Stryszowie, którą 14.10.2016 przeprowadzili st. kpt. Tomasz Kasperek i mł. asp. Bogdan Charnas  - w obecności Prezesa OSP Stryszów Stanisława Zabiegaja i Skarbnika Piotr Klaczaka –  przyniosła jeszcze jedną bardzo pozytywną informację. W dobrej kondycji i już na służbie był tam obecny także Komendant Gminny OSP Bogdan Ryba, który szybko powraca do zdrowia!!

Święto Seniorów w SP Stryszów - 9 lutego 2016


Dzień Babci i Dziadka w Stryszowie

Stryszowska Szkoła Podstawowa gościła 9 lutego 2016 r. babcie i dziadków, zaproszonych z okazji ich święta przez uczniów klas I-III. W dowód wdzięczności za okazywaną troskę, wyrozumiałość, cierpliwość i miłość uczniowie klas młodszych przedstawili część artystyczną na którą złożyły się wiersze, piosenki, taniec i przedstawienie pt.: „Czerwony Kapturek”.  Uroczystość przygotowały panie: Jadwiga Lasek, Jolanta Pająk, Beata Sadzikowska, przy dużym wsparciu rodziców, którzy zadbali o poczęstunek oraz obsługę zaproszonych gości. Pomoc w przygotowaniach zaoferowała również p. Anna Bednarz mama uczennicy klasy III, która przygotowała we współpracy z p. Jadwigą Lasek  układ taneczny wykonany przez uczniów klasy III. Po zakończeniu programu artystycznego wnuczęta wręczyły babciom i dziadkom drobne upominki, wykonane przez nich samych.

Czytaj więcej...

UWAGA! Smog na terenach wiejskich. - Findacja PLANETA

W dniach 4-18 stycznia 2016 r. Fundacja Planeta we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym przeprowadziła pomiar jakości powietrza na terenach wybranych miejscowości Gminy Stryszów.

Pomiarów dokonano w samym środku sezonu grzewczego w dni mroźne, a także w takie z dodatnimi temperaturami w ciągu dnia, przy pogodzie wietrznej i bezwietrznej.

RAPORT PM10