SP Stryszów - Festyn Zdrowia


Festyn Zdrowia 

13 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej w Stryszowie odbył się Festyn Zdrowia pod hasłem „Śmiech to zdrowie, więc kto zdrowo chce żyć, powinien radości życia się uczyć”.

 

Pomysł festynu zrodził się wraz z przystąpieniem Szkoły Podstawowej w Stryszowie do realizacji projektu „Czas na zdrowie”, którego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Celem projektu  „Czas na zdrowie” jest promowanie idei zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania i aktywności fizycznej wśród młodzieży. W związku z realizacją projektu w szkole został powołany do życia Ekozespół o nazwie „Piątaki ze zdrowej paki”. Dwunastu uczniów klasy piątej zajęło się promocją zdrowego stylu życia. Uczniowie przez cały rok szkolny rozpowszechniali ideę zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej. W Festynie Zdrowia, który był uwieńczeniem rocznej działalności Ekozespołu uczestniczył jako gość honorowy Wójt Gminy Stryszów Pan Jan Wacławski oraz  Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Małgorzata Kowalska. W czasie Festynu uczniowie pod opieką wychowawców klas prezentowali potrawy ekologiczne przygotowane specjalnie na tę okoliczność z ogromnym zaangażowaniem rodziców, którzy licznie uczestniczyli w uroczystości. Na obfitych stołach można było odnaleźć m.in. kotleciki brokułowe z kaszą jaglaną podawane z kluseczkami w szpinakowym sosie, jaja ekologiczne o obniżonym poziomie cholesterolu
w sosie musztardowym pochodzące od zielononóżki kuropatwiany czyli kurki o zielonych nogach, warzywa, owoce, sery, wędliny własnego wyrobu, chleby żytnie na zakwasie oraz domowe ciasta. W czasie Festynu prowadzonego przez członków Ekozespołu odbył się pokaz filmów z cyklu „Śmietnik w mojej głowie” mówiących o stereotypach funkcjonujących w społeczeństwie i sposobach ich przełamania. Poruszana jest w nich  bardzo aktualna (wśród młodzieży dbającej od najwcześniejszych lat o wygląd) tematyka dbania o wagę kończąca się nieustannymi próbami odchudzania a także gorzka sprawa słodyczy i sposobów odróżniania wartościowych produktów od popularnych podróbek w sklepie.
Członkowie koła teatralnego działającego w Szkole Podstawowej w Stryszowie zaprezentowali swoje talenty i umiejętności aktorskie w przedstawieniu pt. „ O zdrowiu na poważnie i na wesoło”. Do przedstawienia przygotowała uczniów Pani Maria Zborowska – nauczyciel języka polskiego. Dekorację uroczystości przygotowała Pani Urszula Mika.
W duchu krzewienia aktywności fizycznej Festyn Zdrowia zakończył się zabawami sportowymi (wyścig w workach, wyścig z piłeczką na łyżce, przeciąganie liny) przeprowadzonymi przez nauczyciela wychowania fizycznego Pana Andrzeja Gałuszkę.
W konkurencjach sportowych oprócz uczniów uczestniczyli z ogromnym zaangażowaniem również rodzice oraz nauczyciele.
Koordynatorem projektu”Czas na Zdrowie” oraz autorem scenariusza Festynu Zdrowia była Pani Ewa Sochacka.