Rowerowa "Odyseja 2009" w Zakrzowie

W pierwszy weekend października 2009 r. krakowskie Wydawnictwo COMPASS zorganizowało kolejną  edycję cieszących się dużą popularnością zawodów rowerowych pn. „Odyseja”. Tym razem areną zmagań wytrawnych kolarzy terenowych były ścieżki Gminy Stryszów i gmin sąsiadujących, a bazę dwudniowych zawodów stanowił ośrodek wypoczynkowy Caritas w Zakrzowie.
 
 
 
Zapraszamy do galerii - tutaj.
 
 
Ogólna formuła zawodów pozostaje niezmienna - jest to dwudniowy maraton rowerowy na orientację, w którym startują dwuosobowe zespoły. To świetna okazja dla wszystkich - także zupełnych nowicjuszy - na podjęcie wyzwania o trochę innej specyfice niż te, które zwykle pojawiają się w klasycznych maratonach rowerowych. W „Odyseji” nie ma ściśle oznaczonej trasy, jest tylko mapa z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, które trzeba odnaleźć w terenie i zaliczyć. Kolejność zaliczania i przejechana trasa zależą tylko od członków zespołu. Osoby nieco słabsze kondycyjnie lub początkujące mogą swoje szanse zwiększyć dobrą nawigacją i na odwrót silni rowerzyści nie muszą tracić zbyt wiele czasu na studiowanie mapy, obierając trudniejszą do przyjechania trasę. Dzięki temu toczy się bardzo szlachetna rywalizacja, zarówno o podium jak i o samo ukończenie imprezy. Pod względem nawigacyjnym trasa zawodów była raczej łatwa i każdy, kto choć trochę poruszał się w nieznanym terenie przy pomocy mapy turystycznej powinien  był poradzić sobie z odszukaniem punktów kontrolnych. Żeby walczyć o zwycięstwo na trasie klasycznej trzeba jednak było liczyć się z dystansem ok. 150 km, natomiast żeby być sklasyfikowanym na trasie rekreacyjnej wystarczyło przejechać połowę tego dystansu. Punkty kontrolne - oznaczone biało-pomarańczowymi lampionami , zlokalizowane były w jasno określonych obiektach terenowych typu: skrzyżowanie dróg, szczyt wzgórza, rozwidlenie szlaków. Ich odnalezienie nie stanowiło problemu dla średnio zaawansowanego turysty rowerowego. Trasa między punktami prowadzić mogła drogami asfaltowymi, szutrowymi i leśnymi, gdzie cykliści potwierdzali swoją obecność .
Tereny Gminy Stryszów oraz gmin sąsiadujących, leżących pomiędzy Myślenicami, Kalwarią Zebrzydowską, Wadowicami i Makowem Podhalańskim zagwarantowały solidną porcję prawdziwego kolarstwa górskiego. Na szczęście pogoda dopisała wyjątkowo. Było ciekawie, rześko i czasami tak wymagająco,  że nie tylko zwycięstwo i miejsce na podium, lecz samo ukończenie zawodów przyniosło  uczestnikom „Odyseji 2009” wiele satysfakcji, mocnych wrażeń i sportowego zadowolenia. Dla Gminy Stryszów - będącej patronem tegorocznych zawodów - była to doskonała okazja do wypromowania wyjątkowo atrakcyjnych terenów rekreacyjnych. Gmina posiada ponad 40 kilometrów profesjonalnie oznakowanych tras i ścieżek rowerowych  oraz bardzo nowoczesną bazę noclegową w postaci ośrodka wypoczynkowego „Caritas” w Zakrzowie -  świetnie wkomponowanego w kompleks leśny góry Chełm.  
W zawodach wzięło udział ok. 200 rowerzystów. Dla  zwycięzców w poszczególnych kategoriach Wójt Gminy Stryszów Jan Wacławski ufundował puchary, a  Wydawnictwo COMPASS cenne nagrody rzeczowe i pieniężne. Wszyscy uczestnicy  oraz organizatorzy podkreślali potencjał rekreacyjny i turystyczny terenów, które dane im było szczegółowo poznać dzięki zakrzowskiej „Odyseji 2009”,  wielu spośród nich stwierdziło, że z pewnością wrócą na tutejsze trasy jeszcze w tym sezonie.