Koncert fortepianowy w Dworze Senator!

Plakat dotyczący koncertu fortepianowego w Dworze Senator - 20 października o godz: 16Serdecznie zapraszamy wszystkich Mieszkańców gminy Stryszów na koncert fortepianowy, który odbędzie się 20 października 2019 roku, o godzinie 16:00 w Dworze Senator w Zakrzowie.

Jitka Čechová ukończyła studia pianistyczne w Praskim Konserwatorium i Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Jej wrodzone umiejętności muzyczne nabrały pełnego rozkwitu podczas studiów podyplomowych u Eugena Indjica w Paryżu i Vitali Berzona we Freiburgu.

Swój warsztat szlifowała także podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez Rudolfa Kehrera oraz Eugena Indjica i Lazara Bermana. Jitka Čechová jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów. Jako solistka cieszy się szczególnym uznaniem w większości krajów europejskich, a także w RPA, Ameryce Północnej i Południowej oraz Japonii, gdzie współpracuje z wybitnymi orkiestrami i dyrygentami, a także występuje jako kameralistka. Jest regularnie zapraszana do prestiżowych sal koncertowych oraz na ważne festiwale (m.in. Praska Wiosna, Graz, Paryż, Alte Oper Frankfurt, Baden-Baden, Bodensee Festival, Edynburg, Bamberg, Ticino Musica).

Muzyka kameralna jest nieodzownym elementem muzycznej tożsamości Čechovej. Jest niezwykle zaangażowana w działalność Smetana Trio, gdzie bardzo ważny element zespołu stanowi jej doskonały warsztat pianistyczny. W ramach współpracy z solistami tworzącymi Smetana Trio występuje z nimi również w duetach (Radim Kresta – skrzypce, Jan Páleníček – wiolonczela).

Jitka Čechová jest niezwykle oddana twórczości czeskich kompozytorów – Smetany, Dvořáka, Janáčka i Martinů. Podczas słynnego Edinburgh Festival w Szkocji wystąpiła z dwoma recitalami składającymi się z utworów Smetany. Zdeněk Lukáš zadedykował jej III Koncert fortepianowy, którego premiera zyskała spektakularny sukces podczas trasy koncertowej z Orkiestrą Symfoniczną Südwestfunk w Niemczech.

Jitka Čechová zrealizowała ponad 25 nagrań dla wytwórni Supraphon, Intercord, BMG, Lotosi Cube. W 2014 roku ukończyła nagranie dzieł wszystkich Bedřicha Smetany dla Supraphon złożonego z 8 CD, które zyskało poklask najważniejszych krytyków muzycznych i magazynów w kraju i za granicą – Diapason, Répertoire, International Record Review i Harmonie.

Z Orkiestrą Symfoniczną Czeskiego Radia nagrała także wszystkie trzy koncerty fortepianowe i concertino autorstwa Josefa Páleníčka. Obecnie współpracuje przy dużym projekcie dla Czeskiego Radia – nagrania kompletu 550 sonat Domenico Scarlattiego.

Prowadziła kursy mistrzowskie w Pradze, Londynie, Northern College of Music w Manchesterze, Brasilii i Campos do Jordao, Colburn School University w Los Angeles, Eau Claire w Wisconsin oraz w Luksemburgu.