11 listopada 2019 - obchody Święta Niepodległości

11 listopada 2019 byliśmy świadkami gminnych obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele św. Anny w Zakrzowie. Następnie uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali przy akompaniamencie orkiestry dętej do remizy OSP Zakrzów, gdzie Wójt Szymon Duman powitał Mieszkańców oraz skierował do nich kilka słów. W dalszym etapie Mieszkańcy mieli okazję wysłuchać krótkiego koncertu melodii niepodległościowych w wykonaniu orkiestry dętej ze Stryszowa oraz zobaczyć okolicznościowe przedstawienie w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej z Zakrzowa. Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

„11 listopada jest najważniejszym świętem w dziejach Naszego Narodu. Po 123 latach niewoli Polska i Naród Polski odzyskał niepodległość. Dzisiaj obchodzimy to święto po raz 101. Możemy wspólnie wypowiedzieć jakże ważne słowo: niepodległa Polska. Czyli wolna od jarzma niewoli, zaborcy, tyranii i okupanta. Niepodległa bez ucisku okrutnego systemu innej kultury i tradycji. Wiele pokoleń dzieci, kobiet i mężczyzn położyło na ołtarzu Ojczyzny to, co mieli najcenniejsze – swoje życie. Dzięki ich poświeceniu i bezgranicznej miłości do Ojczyzny, jesteśmy tutaj dzisiaj i wspominamy ich poświęcenie. Wielu Polska miała Bohaterów tych znanych i tych bezimiennych. Niepodległość to upragniona wolność, a wolność jest najcenniejszą wartością w życiu każdego z nas. Niepodległość to również poszanowanie tradycji. Tradycja jest siłą naszego Narodu. Dzięki silnej tradycji jesteśmy wolni i niepodlegli. Niepodległość w czasach pokoju to manifest sumiennego oddania się sprawom codziennym, to codzienna praca, dbanie o nasze środowisko i dbanie o nasze rodziny.” – mówił Wójt Gminy Szymon Duman.

,

Koncert fortepianowy w Dworze Senator!

Plakat dotyczący koncertu fortepianowego w Dworze Senator - 20 października o godz: 16Serdecznie zapraszamy wszystkich Mieszkańców gminy Stryszów na koncert fortepianowy, który odbędzie się 20 października 2019 roku, o godzinie 16:00 w Dworze Senator w Zakrzowie.

Jitka Čechová ukończyła studia pianistyczne w Praskim Konserwatorium i Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Jej wrodzone umiejętności muzyczne nabrały pełnego rozkwitu podczas studiów podyplomowych u Eugena Indjica w Paryżu i Vitali Berzona we Freiburgu.

Swój warsztat szlifowała także podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez Rudolfa Kehrera oraz Eugena Indjica i Lazara Bermana. Jitka Čechová jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów. Jako solistka cieszy się szczególnym uznaniem w większości krajów europejskich, a także w RPA, Ameryce Północnej i Południowej oraz Japonii, gdzie współpracuje z wybitnymi orkiestrami i dyrygentami, a także występuje jako kameralistka. Jest regularnie zapraszana do prestiżowych sal koncertowych oraz na ważne festiwale (m.in. Praska Wiosna, Graz, Paryż, Alte Oper Frankfurt, Baden-Baden, Bodensee Festival, Edynburg, Bamberg, Ticino Musica).

Muzyka kameralna jest nieodzownym elementem muzycznej tożsamości Čechovej. Jest niezwykle zaangażowana w działalność Smetana Trio, gdzie bardzo ważny element zespołu stanowi jej doskonały warsztat pianistyczny. W ramach współpracy z solistami tworzącymi Smetana Trio występuje z nimi również w duetach (Radim Kresta – skrzypce, Jan Páleníček – wiolonczela).

Jitka Čechová jest niezwykle oddana twórczości czeskich kompozytorów – Smetany, Dvořáka, Janáčka i Martinů. Podczas słynnego Edinburgh Festival w Szkocji wystąpiła z dwoma recitalami składającymi się z utworów Smetany. Zdeněk Lukáš zadedykował jej III Koncert fortepianowy, którego premiera zyskała spektakularny sukces podczas trasy koncertowej z Orkiestrą Symfoniczną Südwestfunk w Niemczech.

Jitka Čechová zrealizowała ponad 25 nagrań dla wytwórni Supraphon, Intercord, BMG, Lotosi Cube. W 2014 roku ukończyła nagranie dzieł wszystkich Bedřicha Smetany dla Supraphon złożonego z 8 CD, które zyskało poklask najważniejszych krytyków muzycznych i magazynów w kraju i za granicą – Diapason, Répertoire, International Record Review i Harmonie.

Z Orkiestrą Symfoniczną Czeskiego Radia nagrała także wszystkie trzy koncerty fortepianowe i concertino autorstwa Josefa Páleníčka. Obecnie współpracuje przy dużym projekcie dla Czeskiego Radia – nagrania kompletu 550 sonat Domenico Scarlattiego.

Prowadziła kursy mistrzowskie w Pradze, Londynie, Northern College of Music w Manchesterze, Brasilii i Campos do Jordao, Colburn School University w Los Angeles, Eau Claire w Wisconsin oraz w Luksemburgu.

„Plon niesiemy plon..." Dożynki Gminne – Leśnica 2019

W niedzielne popołudnie 8 września 2019 r., Mieszkańcy Gminy Stryszów obchodzili  Dożynki. Gospodarzami w tym roku była społeczność Leśnicy, na czele z sołtysem Marcinem Zagólem. Wójt Gminy Szymon Duman, serdecznie dziękował wszystkim zaangażowanym, a także Mieszkańcom, którzy tak licznie przybyli na gminne uroczystości dożynkowe. Wydarzeniu towarzyszyła wspaniała atmosfera oraz duża dawka pozytywnych emocji.

Konferansjerkę części oficjalnej prowadził pracownik urzędu gminy Mateusz Przejczowski, a dalszą część imprezy, tą już nieoficjalną Mieczysław Stanowski. Na zakończenie, przy dźwiękach muzyki DJ Andrzeja Koska, dyskoteka plenerowa trwała aż do późnej nocy.

 

,

 

 

Święto Flagi w Gminie Stryszów

Dziękuję wszystkim -  za Waszą wzorową postawę i jasną odpowiedź na moje zaproszenie do wspólnego świętowania. Jestem zbudowany waszą obecnością. Po raz pierwszy w historii gminy Stryszów w ten uroczysty sposób upamiętniamy najcenniejsze karty w historii Narodu Polskiego razem złożyliśmy hołd twórcom Konstytucji 3 Maja.

Dziękuję!

Z wyrazami szacunku

Szymon Duman
Wójt Gminy Stryszów

 

,

Czytaj więcej...

Święto Flagi w Stryszowie

Wójt Gminy gorąco zachęca do wzięcia udziału w uroczystych obchodach Święta Flagi w Gminie Stryszów. 

Prosimy o liczną obecność. Niezależnie od warunków atmosferycznych warto wziąć udział w tym wydarzeniu. 

Po części oficjalnej na każdego czeka piknik, poczęstunek. 
Szczegóły tutaj

Święto Flagi

Szanowni Państwo! 

Zapraszamy wszystkich Mieszkańców na wydarzenie, które nigdy wcześniej nie było w sposób uroczysty obchodzone w Naszej Gminie – Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Bardzo ważną kwestią jest świadomość tego, iż wolność, w szerokim znaczeniu tego słowa – nigdy nie jest dana raz na zawsze… musimy wobec tego pamiętać o tym, aby ciągle ją pielęgnować oraz o nią dbać.

Zatem, aby ciągle pamiętać i przypominać o tym, jak ważne są symbole narodowe oraz suwerenność Narodu, a także, aby wzbudzać oraz pogłębiać patriotyzm wśród Rodaków, Wójt Gminy Stryszów – Szymon Duman, pragnie, aby uroczystość ta stała się pewnego rodzaju tradycją w Gminie Stryszów.

Mamy nadzieję, iż liczna obecność na wspomnianym wydarzeniu, kolejny raz udowodni wszystkim, iż GMINA STRYSZÓW JEST SILNA MIESZKAŃCAMI !!!

Porządek wydarzenia:
11.45 - Zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem pw. św. Jana Kantego w Stryszowie
12.00 - Msza św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Stryszowie
13.05 - Rozpoczęcie przemarszu pocztów sztandarowych i delegacji OSP oraz szkół, orkiestry dętej, gości i mieszkańców gminy pod budynek Urzędu Gminy w Stryszowie
13.35 - Przekazanie flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej  pocztowi flagowemu
13.40 - Uroczyste wciągnięcie flagi państwowej RP na maszt  przy odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego RP
13.50 - Okolicznościowe przemówienia
14.10 - Koncert orkiestry dętej melodii patriotycznych
14.30 - Piknik i poczęstunek dla wszystkich uczestników uroczystości

"BohaterON - włącz historię. Uczniowie z Gminy Stryszów wysłali 415 kartek do powstańców warszawskich"

W dniach 14-21 września na terenie wszystkich szkół podstawowych, oraz przedszkoli na terenie Gminy Stryszów została przeprowadzona akcja pod nazwą BohaterON - włącz historię! 

BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych, symbolicznych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić, postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. 

Czytaj więcej...

DESZCZOWE DOŻYNKI

Gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminnych była Łękawica, a miejscem uroczystości obiekt Ludowego Klubu Sportowego „Chełm” Stryszów. Zgodnie z 24 letnią tradycją po reaktywacji święta plonów w 1993 r. każde z sołectw jest organizatorem uroczystości w kolejnym roku kalendarzowym. Duża ilość uczestników utrudnia Łękawicy przyjęcie gości u siebie ze względu na brak odpowiedniej bazy dla imprez integracyjnych. Dopiero wybudowanie kompleksu rekreacyjnego na przysiółku Blych pozwoli na rozmach organizacyjny spotkań środowiskowych.

 

Czytaj więcej...

WOJTEK Z TEJ ZIEMI – Wystawa rzeźb Wojciecha Kurdziela

Przy rozstajach dróg prowadzących do kalwaryjskiego Sanktuarium i starej szkoły na Bugaju Zakrzowskim, obecnie siedziby LGD Gościniec 4 Żywiołów znajduje się szczególne miejsce zwane przez wielu „KURDZIELÓWKĄ”.

            Kilkadziesiąt metrów poniżej drogi biegnącej pod klasztorem w sąsiedztwie dróżek kalwaryjskich zamieszkuje stary ród kamieniarski Kurdzielów. Z tego rodu, matki Bronisławy z Gnojków i ojca Bronisława narodził się najsłynniejszy Wojciech Kurdziel.

Wojciech Kurdziel

Czytaj więcej...

Kultura i sport w gminie Stryszów

Działalnością kulturalną na terenie Gminy zajmuje się Gminny Ośrodek Kultury w Stryszowie z/s w Stroniu, który współpracuje w tym zakresie z Urzędem Gminy, Gminnym Centrum Informacji Turystycznej, klubami sportowymi, bibliotekami oraz placówkami oświatowymi. 

Czytaj więcej...

Podkategorie