Koncert organowy w wykonaniu Witolda Zalewskiego

  • Drukuj
Koncert zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Stryszów odbył się 09.11.2008 r. w kościele parafialnym pw. św. Anny w Zakrzowie. Licznie zgomadzona publiczność wysłuchała profesjonalnie wykonanych interpretacji znanych utworów organowych. Parafianie z Zakrzowa mogli przy tej okazji przekonać się jakie walory i możliwości posiadają nowe organy zainstalowane w zakrzowskim sanktuarium. Wójt gminy Jan Wacławski oraz ks. proboszcz Marian Chyrc podziękowali zarówno wykonawcy jak i barzdo licznie przybyłej publiczności. Wszyscy uczestnicy muzycznego spotkania podkreślali, że zakrzowski instrument należy jak najczęściej wykorzystywać do tego rodzaju koncertów popularyzujących wysoką kulturę muzyczną.

Program Koncertu:
Johann Sebastian Bach

- Toccata i fuga d-moll BWV 565
Chorały Schüblerowskie:
- ,,Wachet auf, ruft uns die Stimme" BMV 645
- ,,Wo soll ich fliehen hin" BMV 646
F. Mendelssohn-Bartholdy
- II Sonata c-moll op. 65 nr 2
- Grave-adagio
- Allegro maestoso e vivace
- Fuga
César Franck
- Preludium, fuga i wariacje h-moll
Leon Boëllmann
- Suita gotycka
- Introdukcja - Chorał
- Menuet gotycki
- Modlitwa
- Toccata


Witold Zalewski
- naukę gry na organach rozpoczął w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie u Mieczysława Tuleji. W 1992 roku ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie - w klasie organów prof. Jana Jargonia. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J. Laukvika i G. Schneidera i J. Guillou.

Od roku 1995 Witold Zalewski pełni funkcję organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu. Jako solista koncertuje w kraju i za granicą (m.in.: Czechy, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Rosja, Szwajcaria, Ukraina i USA.) Od roku 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W czasie pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do ojczyzny w liturgiach sprawowanych przez Ojca św. Jana Pawła II pełnił rolę organisty podczas Jego Pielgrzymek w Krakowie (Katedra Wawelska, Sanktuarium w Łagiewnikach oraz Błonia Krakowskie). Witold Zalewski jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych wydanego nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w 1997 r. oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji (m.in.: Śpiewnik Wawelski). Witold Zalewski jest pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Zakopanem oraz kierownikiem artystycznym Letnich Koncertów Organowych w Nowym Targu jak również Skawińskich Koncertów Organowych. Wielokrotnie nagradzany za organizację i propagowanie muzyki organowej.